Статус на пристаништето Веризон: Еве како го проверив мојот

 Статус на пристаништето Веризон: Еве како го проверив мојот

Michael Perez

Пред неколку дена, префрлив во две линии на припејд Веризон.

Морав да ги замолам да ми испратат нова SIM-картичка, бидејќи имав само една.

Нарачката требаше долго време за обработка.

И не бев сигурен кога ќе го започнат процесот на приклучување (по испраќањето на SIM-картичката или кога ја добив).

Исто така види: Како да оставите говорна пошта без да се јавувате без напор

Сакав да знам дали постоеше начин да се провери мојот статус на портата Веризон и колку долго ќе трае процесот на пренесување.

Еве што дознав:

Можете да го проверите статусот на портата Веризон со кликнување на линк во SMS-пораката испратена од Verizon по барањето за порта. Можете исто така да го направите тоа со посета на делот „Пренесете го вашиот телефонски број“ на веб-локацијата на Verizon и внесете го вашиот телефонски број.

Како можам да го проверам статусот на мојата порта на Verizon?

Кога аплицирате за процесот на пренесување на Verizon, ќе добиете текстуална порака од нив што содржи веб-врска.

Можете да ја користите таа врска во секое време за време на процесот на пренесување за да го проверите статусот на вашата порта.

0>Можете и да го посетите Switch to Verizon и да го внесете вашиот телефонски број за да го проверите статусот на трансферот.

Сепак, можете да ја користите веб-локацијата само ако Verizon ја одобрила вашата апликација за порт.

Исто така, нема да можете да го видите предвиденото време до завршување на портот.

Колку долго трае пренесувањето во Verizon?

По започнувањето на процесот на пренесување, веднаш ќе добиете известување за потврда и потврда од вашиотпретходен мрежен оператор.

Времето потребно за процесот на пренесување може да варира од 5-10 минути до 4-5 работни дена, во зависност од различни фактори како системска мрежа (безжична или фиксна), празници, временски услови, итн.

Пренесувањето безжично во безжично може да се изврши за неколку минути откако дозволата за автоматизација на процесот беше доделена од Федералната комисија за комуникации на САД (FCC).

Од друга страна , преносите или портите што вклучуваат протокол преку Интернет (VoIP) или фиксни може да потраат 4-5 работни дена.

Исто така, се препорачува да не ја откажувате претходната претплата пред пренесувањето и да имате телефон за итни случаи за да се справите со неочекувани одложувања.

Што може да го одложи вашето пренесување на Verizon?

Дури и ако работните услови се одлични на крајот на Verizon, може да се соочите со одложувања во процесот на пренесување.

Постојат неколку причини за тоа:

  • Можеби сè уште сте под договор со вашиот претходен мрежен оператор.
  • Можеби сте дале неточни или нецелосни информации на Verizon.

За да се изврши пристаништето, вашиот претходен мрежен оператор треба да ве ослободи.

Може да избере да не го стори тоа сè додека траењето на вашиот претходен договор не е достигнато нејзината граница.

Како да избегнете доцнење при пренесувањето

Одложувањето во процесот на пренесување може да биде огромна пречка, без разлика дали се работи за вашата работа или социјален живот.

Може да пропуштитеважни повици или текстуални пораки, што може да доведат до дополнителни проблеми.

Иако не можете да контролирате доцнење од страна на Verizon, можете да се погрижите да нема проблем на ваша страна.

Следете ги овие чекори за да се спасите од доцнење:

  • Погрижете се да обезбедите точни информации на Verizon, како што се вашиот тековен оператор, адреса и други детали за сметката.
  • Обидете се да аплицирате за процесот на пренесување по истекот на вашиот договор со мрежниот добавувач.
  • Следете ги сите чекори споменати од Verizon и контактирајте со поддршката за корисници за каква било помош.

Дали Verizon наплаќа такса за пренесување?

Verizon не наплаќа никакви надоместоци за пренесување од вашата претходна мрежа, без оглед на пренесувањето на безжичен или фиксен број.

Сепак, има една работа што треба да ја имате на ум при пренесувањето.

Ако имате врска со Verizon и прикажете нов број на постоечкиот, со преостанатото време на вашиот тековен договор, пренесувањето нема да се обнови договорот на вашиот телефон.

Наместо тоа, договорот ќе истече на вашиот нов број штом ќе заврши времетраењето на тековниот договор.

Контактирајте со поддршката

Ако се соочите со долги одложувања при пренесувањето во Verizon или имате какви било прашања, треба да ја контактирате поддршката на Verizon.

Можете да ги погледнете нивните водичи за помош и ЧПП или стапете во контакт со претставник за услуги на клиентите за да добиете помош.

Исто така види: Што значи „СИМ не е обезбедена“: Како да се поправи

Тие исто така можат да ви обезбедатажурирање за статусот на вашата порта ако не можете да го проверите преку методите споменати во овој напис.

Пренесување во Verizon – општи совети

Пренесувањето во Verizon обично трае 4-24 часа за мобилен број, додека потребни се 2-5 дена за фиксна.

Сепак , вашиот процес на пренесување ќе се одложи ако дадете неточни информации во моментот на апликацијата или ако вашиот претходен давател на услуги одбие да го објави вашиот број.

Ако сакате да се направи брзо, доставете целосни и точни информации на Verizon.

Исто така, погрижете се да разговарате со претставникот на вашиот претходен провајдер и да ги расчистите работите пред да пренесете.

За време на процесот на пренесување, Verizon ви овозможува да го следите статусот на вашата порта/прекинувач на неколку начини.

Наједноставниот начин да го направите тоа е да ја посетите врската што ви ја испраќаат преку СМС по аплицирањето за порта.

Ако ја избришете СМС или не можете да пристапите, посетете ја нивната веб-локација за да го проверите статусот на трансферот.

Можете и да уживате во читањето

  • Разлики помеѓу пораката на Verizon и пораката+: Ние ја разложуваме
  • Како да ги вратите избришаните Говорна пошта на Verizon: Целосен водич
  • Дали Verizon работи во Порторико: Објаснето
  • Како да додадете минути на туѓиот припејд план на Verizon?
  • Verizon ги исклучи LTE повиците на вашата сметка: што да правам?

Често поставувани прашања

Како даДобијте го мојот PIN за трансфер на Verizon онлајн?

Можете да го добиете вашиот PIN за пренос на Verizon преку Интернет со најавување на вашата сметка на Verizon и кликнување на „Генерирај PIN“.

Колку трае PIN-кодот за пренос на Verizon?

ПИН-от за пренос на Verizon важи седум дена.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.