Интернетот е бавен на лаптоп, но не и на телефон: како да се поправи за неколку минути

 Интернетот е бавен на лаптоп, но не и на телефон: како да се поправи за неколку минути

Michael Perez

Кога се вратив дома од работа минатиот петок, со нетрпение очекував да поминам квалитетно време играјќи играње и кликање глави во натпреварите на Slayer на Halo.

Кампањата исто така беше излезена, а 10-годишното момче во Не можев да бидам повозбуден!

Затоа, направив кафе и го запалив мојот лаптоп за да чекам на ред на серверот.

Меѓутоа, мојата возбуда набрзо се претвори во презир бидејќи секоја борба ја добив зеде.

Знаев дека не сум природен гејмер, но нешто не ми беше како што треба.

Па го проверив пингот и ете - доцнењето на мрежата се искачи на преку 300 ms често, додека очекував да биде под 50 ms.

Немаше друг уред поврзан на домашната мрежа освен мојот лаптоп и телефон.

Моите сомневања се влошија кога ги забележав брзините на мрежата беа блиску до 300mbps на мојот телефон, како што се очекуваше при мојата врска.

Можеше да пренесува 4K видеа без навестување за баферирање.

Значи, веднаш ја затворив играта и седнав да го најдам основната причина за сите неволји.

Ги прелистував веб-форумите и водичите за помош, и се покажа дека решението ме зјапа во лице!

Ако интернетот е бавен лаптопот, а не на вашиот телефон, проверете ги мрежните драјвери за какви било ажурирања и инсталирајте ги. Можете исто така да деинсталирате постоечки драјвер и да скенирате драјвери за да му дозволите на системот автоматски да ги открие.

Сепак, има повеќе од хардвер и фирмвер6.

Друго подобрување за подобрени перформанси на мрежата е менување на мрежниот канал од административниот портал на Рутер (обично достапен на 192.168.0.1).

Заменете ја вашата Wi-Fi картичка

Иако можеби сте обезбедиле добра зделка за сосема нов модел на лаптоп, има работи надвор од процесорот и графичкиот процесор што влијаат на неговите перформанси.

Производителите вклучуваат инфериорна мрежна картичка или побавна RAM меморија за да ги намалите аглите и да заштедите трошоците за производство.

Најдобар начин да го потврдите тоа е со тестирање на лаптопот на повеќе конекции од различни интернет провајдери и пропусен опсег.

Исто така, ако ниту еден од измените и промените не направи разлика во вашата мрежа перформанси, можеби ќе размислите за целосно замена на Wi-Fi-картичката.

Сепак, има неколку работи што треба да се забележат пред да купите сосема нов хардвер од висока класа -

 • Префрлување хардвер на вашиот лаптоп може да ја поништи гаранцијата. Најдобро е да се обратите до официјалниот сервисен центар со ажурирањето на картичката. Исто така, ги прави производителите одговорни за правилна инсталација, а вие исто така ја задржувате гаранцијата.
 • Наместо да ја изберете препораката на вашиот пријател или да ја купите најдобрата Wi-Fi картичка од Amazon, направете го вашето истражување и обезбедете ја картичката е компатибилен со вашиот систем.

Тоа е поскапа алтернатива за користење на USB Wi-Fi адаптер.

Но, нема да ги изгубите перформансите на мрежата и нуди трајна поправка.

Набавете си USBАдаптер за Wi-Fi

УСБ адаптер за Wi-Fi е инфериорна алтернатива за менување на картичката за Wi-Fi, но не ја расипува вашата банка.

Тоа е решение за поврзување и играње да ја отфрли мрежната картичка на лаптопот и да прими сигнал за Wi-Fi директно од рутерот.

Таа го инсталира својот посебен двигател, така што нема потреба да се потпирате на верзии на двигатели со кабриолет на вашиот лаптоп.

Исто така види: Батеријата на Nest Thermostat не се полни: како да се поправи

По инсталацијата на адаптерот за USB Wi-Fi, извршете тестови за брзина и проверете дали забележувате намалено доцнење и подобрени брзини.

TP-Link, Netgear и D-Link се некои од индустриските лидери што можете да ги земете во предвид.

Исто така, ако сакате пренос со двоен опсег, погрижете се да го прочитате описот и да го изберете вистинскиот.

Контактирајте со поддршката

Ако сте се обиделе повеќето од решенијата, а потоа треба да ги оставите експертите да ја преземат контролата.

Можете да го земете вашиот лаптоп за сервисирање или да контактирате со телефоните за помош на клиентите што се наоѓаат на веб-страницата на производителот.

Големи технолошки компании како HP и Dell обезбедуваат софтвер за системска поддршка инсталиран на вашиот лаптоп каде што можете да пребарувате статии за знаење, ЧПП и да подигнете билет за поддршка со детали за проблемот.

Исто така, може да ги најдете информациите за контакт достапни на налепница прикачена на лаптопот тело.

Вообичаено, ќе се поврзете со агент по неколку стандардни прашања, а тој може или да ве води или да закаже состанок во сервисните центри.

Погрижете се да го задржите вашиот уред серискиброј при рака.

Последни мисли за бавен интернет

Иако разговарав за повеќето пристапи за решавање проблеми, тоа не е исцрпна листа.

На пример, ако не можете да го преместите вашиот лаптоп блиску до рутерот, размислете за користење на проширувач за Wi-Fi што се поврзува со вашиот рутер со копчето WPS и ја проширува покриеноста.

Исто така, можете да ја отстраните Wi-Fi мрежата од списокот безжични мрежи во мрежните поставки и рестартирајте го уредот.

Откако повторно ќе скенирате за Wi-Fi, лаптопот ќе го открие и можете повторно да се поврзете со ингеренциите.

Можете и да уживате во читањето:

 • Не добивате целосна брзина на Интернет преку рутер: како да го поправите
 • Етернетот побавен од Wi-Fi: Како да поправите за секунди
 • Бавна брзина на прикачување: како да се поправи за неколку секунди
 • Интернет задоцнување: Како да го надминете тоа
 • Што е добар пинг ? Длабоко нурнете во латентност

Често поставувани прашања

Како можам да го забрзам мојот интернет на мојот лаптоп?

 1. Доближи го лаптопот до рутерот.
 2. Префрлете се на етернет кабел или канал од 5GHz од 2,4GHz
 3. Исклучете ги сите апликации во заднина користејќи ја мрежата
 4. Ажурирајте го фирмверот на рутерот и мрежните драјвери
 5. Скенирај за малициозен софтвер или вируси

Зошто мојот прелистувач е толку бавен, но мојот интернет е брз?

Прелистувачите може да се успорат поради кеш меморијата или историјата. Затоа, најдобро е повремено да го бришете.

Исто така,осигурете се дека ја користите најновата компатибилна верзија на прелистувачот.

Како да ја проверам брзината на WIFI на мојот лаптоп?

 1. Десен-клик на иконата Wi-Fi на лентата со задачи
 2. Отворете го Центарот за мрежа и споделување
 3. Изберете ја врската Wi-Fi за да го отворите прозорецот за статус

Можете да ја видите брзината на поврзувањето како и другите детали за мрежата.

ажурирања.

Повеќе фактори, вклучително и рутерот, интернет провајдерот, каблите, апликациите во заднина, па дури и Wi-Fi картичката на вашиот лаптоп, би можеле да пречат на оптималните перформанси.

Затоа јас решив да ги составам моите учења во статија и да ги споделам можните методи за решавање проблеми што можете да ги преземете самостојно.

Управувајте со вашите програми и дознајте кои од нив ви го „јадат“ пропусниот опсег

Кои се почетните чекори што ги да се земе без прашање секогаш кога се потребни неколку години за да се вчита веб-страницата? Или поминаа два часа, а видео-датотеката од 700 MB сè уште се презема?

Платете голема сума на вашиот интернет провајдер за врската со оптички влакна од 300 Mbps, но тестовите за брзина покажуваат поинаку.

Значи , треба да ги извалкаме рацете и да ја откриеме основната причина зад она што го јаде пропусниот опсег.

Може да има огромен број фактори кои го предизвикуваат, било хардвер или софтвер.

Еве листа на вообичаени осомничени од моите набљудувања кои негативно влијаат на перформансите на мрежата–

 1. Апликации што се извршуваат во заднина
 2. Се чекаат ажурирања на софтверот
 3. Повеќе уреди поврзани на истата мрежа
 4. Застарени мрежни драјвери или грешки
 5. Проблеми со рутерот
 6. Слаба јачина на сигналот

На пример, вашиот лаптоп може да извршува синхронизирања на OneDrive, Dropbox или други облак услуги во заднината со вашето знаење.

Затоа, од клучно значење е да ги исклучите сите програми со интензивна пропусност што работат на вашиот лаптоп.

Но, какодали дознаваме за тековно активните апликации?

Управувачот со задачи на Windows е лесно решение за да откриете кои апликации во заднина работат и привремено да ги затворите непотребните.

Еве ги чекорите за следете –

 1. Држете Ctrl + Shift + Esc на тастатурата за да го вклучите Task Manager. Алтернативно, можете да кликнете со десното копче на менито за почеток и да го изберете од списокот.
 2. Одете во картичката Процес, каде што се наведени сите програми и услуги активни на вашиот уред.
 3. Внимавајте на Мрежна колона за програмите бидејќи означува кои апликации или услуги трошат колкав пропусен опсег (во проценти)
 4. Ако откриете дека работи тежок процес со пропусниот опсег, изберете го и кликнете на „Заврши процесот“.
 5. 9>

  Исто така, освен вашиот лаптоп, погрижете се да нема други уреди поврзани на мрежата и да трошат податоци.

  На пример, паметниот телевизор привлекува значителен пропусен опсег додека пренесува 4K филм.

  Слично на тоа, вашиот телефон може да ја презема најновата софтверска лепенка или може да биде и вашиот систем за надзор.

  Најдобро е да ги исклучите сите други уреди од мрежата, така што вашиот лаптоп е единствениот активен уред за отстранување проблеми.

  Обезбедете дека вашиот лаптоп е во опсегот на вашиот рутер

  Често падовите на перформансите на мрежата не се предизвикани од вродени хардверски или софтверски грешки на вашиот лаптоп или рутер.

  Тоа може да биде ограничување поставено од вашиот уредпозиционирање.

  Постојат неколку детали што треба да се запаметат кога го поставувате вашиот рутер –

  • Треба да биде поставен на централна локација со слободен простор околу него
  • Ако имате еден рутер за две нивоа, размислете да го ставите горното на видно место од каде што преносот на сигналот е оптимален
  • Чувајте ја другата електроника, како што се микробрановите и радијата подалеку од рутерот бидејќи тие можат да предизвикаат електромагнетни пречки

  Преместувањето на вашиот рутер на друга локација е најдобро ако испорача неоптимална мрежна конекција.

  Иако физичките ограничувања може да ви се попречат, обидете се да ја пронајдете слатката точка за вашиот рутер, и размислете да го ставите вашиот лаптоп блиску до него.

  Непречената линија на видување помеѓу рутерот и уредот ја намалува латентноста и го блокира сигналот.

  Значи, правилното позиционирање на лаптопот значително ќе ја зголеми јачината на сигналот и да ви ги олесни работите да поставите LAN конекција доколку е потребно.

  Мој совет е да го исклучите лаптопот и да извршите тест за брзина на различни позиции низ куќата додека рутерот ќе го држите на најсоодветното место.

  Вклучете го вашиот лаптоп со етернет кабел

  Можеби најистакнатиот и традиционален метод за притискање на перформансите од вашата мрежа е префрлување на етернет кабел.

  Тоа е најдобро е да се користат пократки кабли за да се спречи загубата за време на преносот.

  Знам дека можеби е незгодно, но акоможете да го остварите тоа, ги потврдува сите проблеми со безжичниот хардвер (како што е Wi-Fi картичка или рутер).

  Па, како да продолжите?

  Еве ги чекорите –

  1. Треба да го приклучите кабелот за етернет во задниот дел на вашиот рутер.
  2. Обично, има четири порти за LAN поврзување.
  3. Поврзете го другиот крај на вашиот лаптоп

  Сега можете да извршите тестови за брзина и да ја споредувате брзината на Wi-Fi и Ethernet.

  Исто така, користењето на врската CAT 5e или CAT 6 овде нема точно да доведе до разлика во тестирањето.

  Но, за ваша информација, CAT 6 нуди повеќе пропусен опсег за пренос на податоци и работи на поголема фреквенција.

  Рестартирајте го вашиот лаптоп

  Додека може звучи очигледно, уредите со рестартирање имаат забележително висока стапка на успех во решавањето проблеми со перформансите.

  Рестартирањето на вашиот лаптоп ги ресетира сите несуштински процеси во заднина што би можеле да трошат пропусен опсег.

  Исто така, инсталира софтвер што чека и ажурирања на драјверот, што го ажурира вашиот лаптоп.

  Рестартирај или рестартирај е исто како и фабричко ресетирање, што ја враќа конфигурацијата на системот на фабрички стандардни поставки.

  Вреди да се сними бидејќи нема да изгубите никакви податоци или поставки.

  Оттука, ви препорачувам да ги следите чекорите за рестартирање на лаптопот, што не трае подолго од неколку секунди –

  1. Отворете го Start Menu
  2. Одете во опцијата Power
  3. Изберете „Рестартирај“

  Вашиот систем се рестартираавтоматски.

  Не заборавајте да ги зачувате сите промени во датотеките пред да продолжите со нив.

  Рестартирајте го рутерот

  Додека рестартирањето на лаптопот е остварлива поправка, тоа не е единствениот хардвер вклучен.

  Рутерот може да користи и рестартирање за да ги провери и инсталира сите ажурирања на фирмверот што чекаат.

  Фирмверот е вграден софтвер во рутерот што управува со администрацијата на рутерот, безбедноста и протоколите за рутирање.

  Покрај тоа, помага и повторно да се воспостави врска со кабелскиот модем на крајот на интернет провајдерот.

  Значи, еве ги чекорите за рестартирање на рутерот –

  1. Исклучете и исклучете го рутерот од главниот приклучок
  2. Одржете го настрана околу 30 секунди
  3. Вметнете го повторно приклучокот за напојување на рутерот во ѕидниот штекер

  ЛЕД-индикаторите на рутерот ќе ја прикаже својата моќност и статусот на поврзување.

  Исто така, неопходно е да се забележи дека рестартирањето не го ресетира тешко рутерот.

  Тоа е слично на процедурата за лаптоп, иако ресетирањето е остварливо последно средство за решавање проблеми со рутерот.

  Ажурирајте ги драјверите на вашата Wi-Fi-картичка

  Секој хардверски дел од лаптопот бара софтверски интерфејс за да го контролира.

  Дајверите на уредот се одговорен за тоа, а секој хардвер, вклучувајќи ја подлогата за допир, тастатурата, портите и процесорот, има потреба од еден.

  Оттука, Wi-Fi картичката вградена во вашиот лаптоп е примач на сигнали за Wi-Fi од рутерот , а користи и мрежен драјвер.

  Во зависностна производителот, можеби користите Realtek или Intel картичка и можете да го најдете двигателот инсталиран на вашиот лаптоп.

  Компаниите објавуваат редовни ажурирања на драјверите за подобрена безбедност и перформанси.

  Исто така види: Како да се прикаже огледало на телевизорот Hisense? Сè што треба да знаете

  Додека вашиот лаптоп навидум работи добро на застарена верзија на двигателот, можеби ги оставате перформансите на маса без ажурирање.

  Лаптопот често скенира за нови изданија на драјвери и автоматски го ажурира.

  Сепак, Јас би препорачал сами да започнете ажурирање на драјверот, а еве ги чекорите што треба да ги следите -

  1. Притиснете Win + X на тастатурата за да го отворите менито Брз почеток или кликнете со десното копче на менито Старт.
  2. Од списокот, изберете „Управувач со уреди“.
  3. Проширете го делот Мрежни адаптери и побарајте го безжичниот адаптер (побарајте клучни зборови како „Wi-Fi“ или „безжичен,“ или може да најдете и еден со протоколот во името, како што е 802.11ac)
  4. Десен-клик на соодветниот двигател и отворете „Карактеристики“.
  5. Под картичката Driver, ќе најдете опциите за ажурирање, оневозможување или деинсталирање на драјверот.
  6. Изберете Update и почекајте да заврши скенирањето.
  7. Во истиот дел во својствата на Driver, можете да ја најдете тековната верзија на драјверот .

  Ако забележите дека ажурирањето на драјверот ги влошува перформансите наместо да ги подобри, следете ги истите чекори и изберете „Враќање“ од прозорецот со својства на возачот.

  Функцијата за враќање назад ја враќа возачотверзија на претходната, обично фабрички стандардна.

  Да го исклучите режимот за заштеда на енергија

  Режимот за заштеда на енергија е наменет да го продолжи животниот век на батеријата со намалување на перформансите на лаптопот.

  Додека вие може да го користите ако треба привремено да се потпрете на батеријата за да го користите вашиот лаптоп, најдобро е да не ја оставате премногу долго.

  Затоа проверете дали режимот за штедење батерија е исклучен.

  Треба да кликнете на симболот за батеријата лево од лентата со задачи.

  Прилагодете го лизгачот за да се префрлате помеѓу повисоко траење на батеријата и перформанси на Windows.

  Ако го оставите лизгачот во средината , лаптопот работи на „балансиран режим“.

  Препорачувам да ги исклучите сите режими за заштеда на енергија и избалансирани додека ги проверувате перформансите на вашата мрежа и одредувате дали тоа ги намалува перформансите на картичката Wi-Fi.

  Проверете ги вашите мрежни поставки

  Можеби не сте забележале, но вашиот лаптоп може да биде поврзан на канал од 2,4 GHz наместо на 5 GHz.

  Меѓутоа, под изговор, користите рутер со двоен опсег.

  Значи, додека вашиот телефон е поврзан со пропусен опсег од 5 GHz, вашиот лаптоп може да го користи каналот од 2,4 GHz.

  Исто така, еве неколку совети за физика што би можеле да помогнат вие –

  • 5GHz нуди повеќе брзини, но во пократок опсег. Обично, не навлегува во ѕидови или други пречки. 2,4 GHz, од друга страна, обезбедува попроширена покриеност за компромис во брзината и перформансите.
  • 2,4GHz есклони кон електромагнетни пречки поради микробранови, радија, итн. Wi-Fi-то на вашите соседи исто така би можело да ви застане на патот.

  Покрај менувањето канали, можете и да ги приспособите мрежните поставки на вашиот лаптоп.

  На пример, препорачувам да ја смените конфигурацијата на DNS на јавни DNS сервери како што се Google DNS или OpenDNS наместо стандардниот ISP.

  Јавниот DNS нуди посигурна и побезбедна врска.

  Но, ако се прашувате за DNS, тоа е сервер кој ги преведува имињата на домени на веб-локациите во IP адреси за да не мора да се сеќавате на секоја од нив.

  Промената на поставките за DNS е едноставна, така што еве ги чекорите што треба да ги следите –

  1. Отворете ги поставките и одете во „Мрежа и Интернет“, а потоа „Мрежа и споделување“.
  2. Изберете ја опцијата Промени адаптер.
  3. Десен-клик на иконата за Wi-Fi и одете во Својства од паѓачката листа.
  4. Најдете ја верзијата на Интернет протоколот 4 од списокот и кликнете на копчето Својства веднаш под него.
  5. Изберете го радио копчето „Користете ја следнава адреса на DNS сервер“ за рачно да ги внесете адресите.
  6. Внесете ги адресите на серверот DNS и потврдете со кликнување на OK.

  Можете да дознаете повеќе за различни јавни DNS сервери на интернет. За Google DNS, треба да внесете –

  • Префериран DNS-сервер: 8.8.8.8
  • Алтернативен DNS-сервер: 8.8.4.4

  Исто така, запомнете да се повтори од чекор 4 за верзијата на Интернет протоколот

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.