Резолуција само за Xfinity во домот што сè уште функционира

 Резолуција само за Xfinity во домот што сè уште функционира

Michael Perez

Како еден од долгогодишните клиенти на Xfinity, можам со сигурност да кажам дека тие нудат една од најдобрите можни услуги за забава и телекомуникации.

Меѓутоа, како и секој друг уред, од време на време наидувате на проблеми со него до времето.

Има овој проблем на кој наидов пред неколку недели кога се обидував да гледам една од моите омилени серии на Xfinity додека бев отсутен на одмор со моето семејство.

Можев Не ја пренесувајте емисијата бидејќи постојано се појавуваше пораката „Овој уред може да пристапи до Xfinity Stream само преку Wi-Fi во домот“.

Што и да се обидов, нема да се помрдне. Затоа, очигледно се свртев на интернет.

Се испостави дека Xfinity користи различни протоколи за потврда на услугите користејќи ја вашата домашна IP адреса.

Освен ако не им пристапите од вашата домашна мрежа, ќе бидете ограничено користење на овие услуги.

Иако компанијата го инсталираше за да ја заштити вашата приватност, нереално е да се претпостави дека секој клиент сака да ги користи овие услуги за стриминг само од дома.

Затоа, по малку копање, открив решение за оваа безбедносна мерка и решив да го споделам тоа детално со вас преку овој напис.

За да го решите проблемот со Xfinity In-Home дома, прво проверете ги поставките на домашната мрежа. Може да се обидете да го рестартирате рутерот, да се најавите повторно во апликацијата Xfinity Stream и да користите SSH сервер за да ги промените поставките за прокси. Ако сте далеку од дома,користете мобилен уред/прелистувач и изменете ги поставките за VPN.

Што е грешката „само во домот“ на Xfinity?

Грешката во скокачкиот прозорец „Поврзи се во -home Wi-Fi to watch“ се појавува на вашиот уред бидејќи Xfinity сфатил дека не сте најавени на Wi-Fi користејќи ја домашната мрежа.

Исто така види: Термостатот White Rodgers не дува ладен воздух: како да се поправи

Причината за оваа грешка може да биде тоа што:

 • Не сте дома.
 • Ако имате вклучено VPN во вашиот систем и стандардната рута оди до VPN.
 • Пристапувате до Xfinity Stream користејќи прокси-сервер или интернет конекција различна од онаа што ја препознава Xfinity.

За да го решите овој проблем, вашиот систем мора да биде убеден дека сообраќајот што минува преку мрежата Xfinity ја користи истата IP адреса доделена на вашата домашна мрежа.

Еве неколку решенија кои можат да ви помогнат:

Ако сте дома:

Проверете дали сте поврзани на вашата домашна мрежа

се достапни повеќе интернет конекции во вашиот дом, вашиот Xfinity уред можеби се поврзал на друга мрежа што можеби била на поблиску до него.

Но, треба да се поврзете на мрежата што е поставена како ваш дом мрежа.

Ако тоа се случи, треба да ги префрлите врските на интернет мрежата Xfinity за да го решите проблемот.

Во случај вашиот Xfinity Wi-Fi да не се појави на уред, можеби имате проблеми со опсегот или можеби проблем со конфигурацијата.

Рестартирајте гоРутер

Постои можност да сте поврзани на интернет конекцијата Xfinity, но уредот покажува порака за грешка „само во домот“.

Брзото решение за овој проблем е рестартирање на интернет рутерот и повторно поврзување на уредот Xfinity на домашната мрежа.

Рестартирањето или рестартирањето го освежува уредот и ги отстранува сите дефекти.

Проверете ги поставките за домашната мрежа

Домашната мрежа исто така може да се помеша со печатни грешки или каква било грешка во нејзините ингеренции.

Ќе мора да се најавите на поставките на вашиот рутер и да се осигурате дека сите поставки, како што се IP и MAC адресите и деталите за најавување, се правилно внесени на порталот.

Ако сте го заборавиле Xfinity администраторската лозинка на рутерот, ќе мора да го ресетирате уредот.

Ако сте далеку од дома:

Во случај да сте далеку од вашиот дом и сакате да уживате во услугите за стриминг на Xfinity без прекин, ова се опциите за вас:

Користете прелистувач

Ако сте надвор од домашната мрежа, можеби нема да можете целосно да пристапите до услугата за стриминг што ја нуди Xfinity.

Но, сепак можете да го користите порталот за најавување Xfinity на прелистувачот за лесно да пристапите до вашата сметка и до преземената содржина.

Користете мобилен уред

Xfinity не наметнува никакви мрежни ограничувања кога станува збор за мобилни уреди.

Можете да користите кој било мобилен уред, како на пр. таблет или паметен телефон, за да пристапите до овие услуги, без разлика на коиинтернет конекција тие се вклучени.

Одјавете се од апликацијата Xfinity Stream и најавете се назад

Отворете ја апликацијата Xfinity Stream и одете до картичката Поставки .

Изберете Промени ја сметката за домаќинство за да се одјавите од вашата тековна сметка, а потоа најавете се повторно за да видите дали ќе го реши проблемот.

Одјавувањето ќе предизвика било кое претходно преземено снимките треба да се вратат во вашиот DVR и да се отстранат од вашиот мобилен уред.

Користете SSH сервер и променете ги поставките за прокси

Ако сте дома и проблемот опстојува, можете да го активирате SSH сервер и променете ги поставките за прокси за да ја заобиколите грешката „само дома“.

По поставувањето на SSH серверот, следете ги овие чекори:

 • Кликнете на паѓачкото икона во горниот десен агол на вашиот прелистувач
 • Одете во поставките на прелистувачот
 • Одете до поставките Систем ​​(вклучени во Напредни поставки во некои прелистувачи)
 • Кликнете на Отвори ги поставките за прокси
 • Префрли Користи прокси-сервер на Вклучено

Поставување VPN клиентот за испраќање на целиот сообраќај на Xfinity на нов портал

Ако вашата активна VPN конекција дома го предизвикува проблемот, можете да ги прилагодите поставките на клиентот VPN така што ќе го пренасочи целиот сообраќај кон нова порта, што ќе биде IP адресата на модемот Comcast.

Завршни мисли

Значи, тоа ги сумира различните методи со кои можете да се обидете да ја заобиколите грешката „само во домот“ на Xfinity.

Имајте на ум дека во зависност одпрелистувач или паметен телевизор што го користите, може да има разлики во споменатите чекори.

Понекогаш, користењето VPN и менувањето на поставките за сообраќај може да ја намали брзината на вашиот интернет.

Затоа, внимавајте на тоа ако се соочувате со проблеми со преносот на апликацијата Xfinity Stream или на веб-локацијата.

Исто така види: Режим на Xfinity Bridge Без Интернет: Како да се поправи за неколку секунди

Ако ништо не успее, погрижете се да ја контактирате поддршката на Comcast за да може да ви помогне да го решите проблемот.

Можете и да уживате во читањето:

 • Може ли да користам Xfinity домашна безбедност без услуга? [2021]
 • Xfinity заглавен на екранот за добредојде: како да се реши проблемот [2021]
 • Xfinity WiFi продолжува да се исклучува: како да се поправи за неколку секунди
 • Xfinity TV Црн екран со звук: како да се поправи за неколку секунди
 • Како да поставите Wi-Fi Extender со Xfinity за секунди

Често поставувани прашања

Дали Xfinity Stream работи само дома?

Можете да ја користите апликацијата Xfinity Stream насекаде, но треба да бидете поврзани на вашата домашна мрежа за пристап до повеќето негови функции, како што се услугите за стриминг.

Како да добијам Xfinity Stream на мојот телевизор?

Ќе треба да ја инсталирате апликацијата Xfinity Stream на вашиот паметен телевизор.

Откако ќе ја стартувате апликацијата, таа ќе ве одведе низ процес на активација, на крајот од кој треба да имате пристап до содржината на Xfinity.

Како да направам Xfinity On Demand да работи?

Притиснете го копчето On Demand на далечинскиот управувач Xfinity или наместете гоКанал или ако вашиот далечински го има копчето Xfinity, притиснете го и изберете Xfinity On Demand .

Навигирајте низ списокот со програми, изберете која сакате да ја гледате, а потоа изберете ја опцијата Гледај или Купи .

Како Дали одблокирав уред на мојот Xfinity Wi-Fi?

Одете во делот Поврзи се во апликацијата Xfinity или веб-локацијата xFi, кликнете на уредот до кој сакате да обезбедите пристап и следете ги упатствата прикажано на Дозволи пристап до доверлив уред.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.