Код за статус на Comcast 222: што е тоа?

 Код за статус на Comcast 222: што е тоа?

Michael Perez

Добив Comcast за да го надградам мојот стар кабелски сет-топ кутија за поврзување на ТВ во гостинската спална соба на понов модел.

Откако ја добив кутијата, го поставив со телевизорот и го свртев за да видам дали кутијата работи.

Бев дочекан со грешка веднаш и имав статусна шифра.

Исто така види: Што значи проширена мрежа?

Статусот беше 222, а шифрите како овој обично кажуваат вие што тргна наопаку со уредот.

Затоа отидов на интернет за да дознаам што значи овој код и да откријам неколку поправки што би можел да ги пробам.

Отидов на форумите во заедницата на Comcast и нивните страници за поддршка за да дознаат повеќе за оваа грешка и како другите луѓе го решија овој проблем.

Исто така, се поврзав со поддршката на Comcast, која се покажа многу добро бидејќи тие беа прилично корисни.

Со информациите што ги имав, тргнав да ги пробам поправките на кутијата и да потврдам што функционира, а што не.

На крајот, успеав да го средам проблемот, па решив да ги свртам вредните информации во ова упатство кое треба да ви помогне да ја поправите кутијата за кабел Comcast за неколку секунди.

Comcast статус Код 222 обично значи проблем со активирањето на вашата кабелска кутија. Обидете се да ја реактивирате кабелската кутија или да проверите дали има прекини со услугата на Comcast за да го решите ова.

Прочитајте за да дознаете како можете да го ресетирате вашиот кабелски приемник и да го освежите вашиот ТВ сигнал за да ги поправите другите проблеми со вашата кабелска кутија .

Што значи статусен код 222?

Статусшифрите се најбрзиот начин да откриете што тргнало наопаку со кој било уред, вклучувајќи ја и кутијата за кабел Comcast.

Да откриете што значи кодот за грешка, може да започнете со поправање на проблемот прилично брзо.

Статусен код 222 генерално значи грешка при активирањето на сет-топ кутијата и уредот нема да може да се вклучи на ниту еден канал.

Ова може да се случи поради софтверска грешка во самата кутија или ако активирањето на Comcast делот на нивниот крај не успеа да ја потврди автентичноста на вашата кутија.

Ако полето не ги пренесе правилно информациите за активирање, можеби ќе ја добиете и грешката.

Поправањето на овие проблеми нема да потрае голем дел од вашето време и може да се заврши за неколку минути.

Активирај го полето

Кодот 222 обично укажува на проблем со активацијата со кутијата за кабел Xfinity.

Можеш обидете се да го поправите ова со повторно давање преку процесот на активација, избирајќи еден од алтернативните методи за активирање на полето.

Ако веќе сте се обиделе да го активирате полето со контактирање со Xfinity, можете да се обидете да се најавите на нивната онлајн услуга за активирање и активирање на кутијата таму.

За да ја активирате вашата кабелска кутија:

 1. Одете на xfinity.com/digitalnow или јавете се 1-888-634-4434 .
 2. Проверете дали ги имате при рака името на вашата Xfinity сметка и бројот на сметката пред да продолжите. Ако имате повеќе кутии, забележете го серискиот број и за полето што сакате да го активирате.
 3. Следете ги чекорите за активирањевашата кутија.

Откако ќе го активирате полето повторно, проверете дали кодот за грешка се појавува повторно.

Проверете дали има прекини на Comcast

Може да се појават проблеми со активирањето ако никој не добие информациите за автентикација од вашата кабелска кутија.

Ова може да се случи ако Comcast доживее прекин на крајот.

За жал, нема ништо што можете да направите за да го поправите нивниот прекин освен да се јавите кај нивниот клиент поддршка и пријавување прекин.

Тие треба да ви дадат груба проценка за тоа кога ќе се поправи прекинот, па почекајте додека не се поправи.

Исто така види: Compal Information (Kunshan) Co. Ltd На мојата мрежа: Што значи тоа?

Можете да проверите и за прекини од нивната страница за поддршка.

Постојано проверувајте го ТВ-кутијата одвреме-навреме за да знаете кога прекинот ќе се реши. може да помогне да се поправат грешките во софтверот што не дозволуваат кутијата да работи правилно.

Иако нема да ги отстрани сите грешки, тоа е прилично добар избор да се испроба бидејќи нема да потрае долго.

За да ја рестартирате кутијата со кабел:

 1. Исклучете ја кутијата.
 2. Исклучете ја од ѕидот.
 3. Почекајте да поминат неколку минути и поврзете се кутијата назад до ѕидот.
 4. Вклучете ја кутијата.

Кога кутијата ќе се вклучи, проверете дали статусната шифра 222 се појавува повторно.

Ресетирајте ја кутијата

Ресетирањето на кутијата за кабел Comcast ќе го врати уредот на фабричките поставки.

Ова значи дека сите приспособени поставки или персонализација со кутијата ќе бидат избришании се врати во состојбата во која беше кога ја добивте кутијата.

За да го ресетирате полето за кабел Comcast:

 1. Притиснете и задржете го копчето за вклучување на кутијата за кабел.
 2. Отворете ги корисничките поставки на телевизорот со притискање на копчињата за напојување и мени заедно на далечинскиот управувач.
 3. Најдете и изберете ја опцијата Врати ги стандардните.
 4. Притиснете ОК за да започне процесот на ресетирање.

Можете да ја повикате и поддршката на Comcast, која може да ја ресетира вашата опрема од далечина.

Заменете ја кутијата

Ако фабричкото ресетирање не функционираше, можеби ќе треба да ја замените кабелската кутија со нова.

Можете да побарате нова замена така што ќе го контактирате Comcast и ќе разговарате за проблемот.

Кажете им дека ви треба замена на кабелската кутија бидејќи ништо што сте пробале од претходно во оваа статија не изгледаше како да функционира.

Тие ќе испратат замена што е бесплатна, но ако сакате некој да ви ја инсталира, ќе има дополнително такса.

Можете сами бесплатно да ја поставите кутијата за замена ако сакате.

Контактирајте со Comcast

Ако ниту еден од овие чекори за отстранување проблеми не успее за вас, не двоумете се да контактирате со Comcast.

Тие би можеле да ја активираат вашата кутија од далечина ако не можете сами да го направите тоа.

Ако сè уште ја покажува истата грешка, тие можат да испратат техничар да ја разгледа вашата опрема за подобро да го дијагностицира проблемот.

Последни мисли

Ако имате Comcast TV и интернет, губење накабелскиот сигнал понекогаш може да резултира со тоа што и вашиот Wi-Fi не работи.

Проверете дали и Wi-Fi работи исто така и дали успеавте да го поправите кабелот, но Wi-Fi сè уште не работи, обидете се проверка на каблите на рутерот за оштетување.

Можете да се обидете и да го ресетирате вашиот ТВ сигнал од кутијата со користење на опција од менијата.

Одете во Help, потоа Refresh System и започнете го процесот .

Можете и да уживате во читањето

 • Код за статус на Comcast 580: Како да го поправите за неколку секунди
 • Како да го репрограмирате вашиот Comcast Cable Box за секунди
 • Comcast каналите не работат: како да се поправат за секунди
 • Како да ја префрлите Comcast услугата на друго лице без напор
 • Каква опрема ми треба за да се вратам на Comcast [XFINITY]

Често поставувани прашања

Што е статусен код 225 за Comcast ?

Статусната шифра 225 на Comcast обично значи прекин на сигналот што доаѓа до вашата кабелска кутија.

За да го поправите ова, проверете дали каблите за вашата кутија не се оштетени и контактирајте со Comcast за да проверите дали има прекин на услугата во вашата област.

Кој е бројот за услуги на клиентите за Xfinity?

Бројот за контакт за услугата за корисници на Xfinity е 1-800-XFINITY.

0>Нема други броеви, затоа не вртете ги бидејќи може да бидат измами.

Можете да ја посетите и нивната страница за поддршка на клиенти за да контактирате со нив преку други канали.

Како дали јасактивирај ја мојата Comcast бесплатна кутија за кабел?

За да ја активирате вашата Comcast кабелска кутија, поврзете ја кутијата на ТВ и напојувањето, а потоа забележете го серискиот број на кутијата за кабел.

Одете на xfinity. com/digitalnow или јавете се на 1-888-634-4434 за да започнете со процесот на активација.

Колку кутии X1 може да имате?

Ќе треба да имате кутија за секој телевизор што сакате да гледате вклучена телевизија, што значи дека можете да имате колку кутии ви требаат.

Ќе мора да поставите една од нив како примарна кутија за да ги активирате другите кутии на врската.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.