Зошто не можам да се најавам на мојата сметка на Spotify? Еве го вашиот одговор

 Зошто не можам да се најавам на мојата сметка на Spotify? Еве го вашиот одговор

Michael Perez

Додека бев во теретана пред неколку дена, ја отворив апликацијата Spotify само за да откријам дека веќе не сум најавен.

Подоцна се вратив дома и ги ставив моите акредитиви за повторно да се најавам. но на мое изненадување, рече дека лозинката и е-поштата се невалидни.

Двојно ја проверив лозинката и се обидов повторно, но ништо не успеа.

Бев толку фрустриран во тој момент, но морав некако да се справам со проблемот.

За среќа, подоцна успеав да го вратам пристапот до мојата сметка затоа што сфатив што точно треба да направам.

Ако не можете да се најавите на Spotify, обично е проблем со серверот , па почекајте околу еден час и најавете се повторно. Ако тоа не функционира, повторно инсталирајте ја апликацијата или ресетирајте ја лозинката на вашата сметка на Spotify.

Тоа може да биде проблем со серверот Spotify

Многу луѓе што сум ги видел на интернет што наиде на овој проблем ги реши проблемите со најавување откако чекаа некое време и се најавија повторно.

Ова беше затоа што серверите на Spotify имаа проблеми со нивната автентикација.

Серверот едноставно врати неважечки грешка во ингеренциите иако го користеле вистинското корисничко име и лозинка.

Проверете дали ја користите вистинската комбинација на корисничко име и лозинка пред да се обидете повторно да се најавите.

Бидејќи ова беше најчесто причина, предлагам да почекате околу еден час пред да го направите тоа.

Ако апликацијата Spotify сè уште не ви дозволува да се најавите,продолжете со следните чекори во ова упатство.

Не грижете се, вашата сметка на Spotify не исчезнала ако сте одјавени и не можете повторно да се вратите.

Ажурирајте ја апликацијата Spotify

најновата верзија на Spotify на вашиот паметен телефон, следете ги овие чекори:
 1. Отворете „App Store“ на iPhone или „Play Store“ на уред со Android.
 2. Пребарајте „Spotify“ .
 3. Проверете дали има ново ажурирање.
 4. Ажурирајте ја апликацијата.

Откако ќе завршите, стартувајте го Spotify и проверете дали сте во можност да се најавите на вашата сметка.

Проверувајте дали има ажурирања на апликацијата најмалку еднаш месечно за да може да престанете да влијаат на грешките вашето искуство со услугата за стриминг.

Проверете дали имате пристап до вашата сметка

Ако проблемите со најавувањето сè уште постојат, ќе треба да бидете сигурни дека сè уште имате пристап до вашата сметка.

Најлесен начин да го направите тоа е да го отворите Spotify на веб-прелистувач и да се најавите таму.

Ако можете да се најавите

Ако можете да се најавите на прелистувачот, тогаш проблемите со најавувањето може да се со серверот или со апликацијата Spotify.

Сепак би ви препорачал да се одјавите од таа сметка на сите уреди што ги поседувате.

Spotify ви овозможува да се потпишете Надвор насекаде со еден клик и се што треба да направите е да се најавите на вашата сметка на Spotify на вебпрелистувач и одете до поставките на вашата сметка.

Таму ќе видите копче што вели Одјавете се насекаде.

Исто така види: Како да го синхронизирате далечинскиот управувач Roku без копче за спарување

Изберете го за да се одјавите од вашата сметка на Spotify од сите поврзани уреди со него.

Ако функциите „Одјавете се насекаде“ не функционираат, контактирајте со поддршката на Spotify за да ја одјавите вашата сметка од сите уреди.

Ако не можете да се најавите

Ако не можете да се најавите со вашето корисничко име и лозинка, тогаш размислете да ја ресетирате лозинката што е можно поскоро.

Ресетирањето на лозинката ги активира сите што ја користат вашата сметка без ваша дозвола.

За да ја ресетирате лозинката за вашата сметка на Spotify, можете:

 1. Посетете ја страницата за најавување на Spotify на веб-прелистувач.
 2. Кликнете на „Ја заборавивте лозинката?“.
 3. Внесете вашето корисничко име на Spotify или адресата на е-пошта регистрирана со вашата сметка.
 4. Пополнете ја reCAPTCHA и допрете „Испрати“.
 5. Ќе добиете е-пошта со линк за ресетирање на лозинката. Кликнете на врската.
 6. Внесете ја вашата „Нова лозинка“ и потврдете ја.
 7. Понесете го reCAPTCHA и кликнете „Испрати“.

Можете и да ја ресетирате лозинката преку апликацијата Spotify на вашиот паметен телефон следејќи ги овие чекори:

 1. Отворете ја апликацијата Spotify.
 2. Кликнете на „Дневник во'.
 3. Допрете на „Најави се без лозинка“.
 4. Внесете ја вашата адреса за е-пошта или корисничко име и допрете на „Преземи врска“.
 5. Ќе добиете е-пошта до најавете се на вашата сметка. Кликнете на врската.
 6. Допрете на„Креирај нова лозинка“ и следете ги упатствата на екранот.

Ресетирањето на лозинката е најлесниот начин да ја вратите вашата сметка на Spotify ако некогаш го изгубите пристапот до неа.

Но, потребно е да имате пристап до вашата сметка за е-пошта, или ќе бидете заклучени надвор од Spotify ако немате пристап до вашата е-пошта.

Контактирајте ја поддршката во овој случај бидејќи само тие можат да ви помогнат во овој момент.

Што ако лозинката на Spotify се ресетира не е Не работи?

Додека истражував за оваа грешка, наидов на неколку луѓе кои едноставно не можеа да ја ресетираат лозинката за Spotify.

Се чинеше дека ресетирањето на лозинката на Spotify не функционира.

Некои луѓе не можеа да поминат преку потврдата CAPTCHA, додека некои не ја добија ни врската за ресетирање на лозинката иако ја користеа точната адреса на е-пошта.

Исто така види: Дали Insignia е добар бренд? Ние го направивме истражувањето за вас

Ако ова некогаш ви се случи, прво обидете се да ја испратите врската за ресетирање лозинка уште неколку пати.

Ако сè уште не функционира, или ако заглавите во некој друг дел од процесот, контактирајте со поддршката на Spotify.

Тие можат ресетирајте ја лозинката преку нивните системи и ви помага да поставите нова за сметката.

Избришете ја и повторно инсталирајте ја апликацијата Spotify

Самата апликација можеби е причината зошто не можете да се најавите, па затоа може едноставно да ја деинсталира апликацијата и повторно да ја инсталира, што се покажа дека функционира кај неколку луѓе со кои можев да разговарам.

За да ја избришете и повторно да ја инсталирате апликацијата Spotify од вашиотпаметен телефон, мора:

 1. Пронајдете ја иконата за апликацијата Spotify на екранот на вашиот телефон и држете ја неколку секунди.
 2. За уред со Android, кликнете „Деинсталирај“. За уред со iOS, допрете на „X“.
 3. Потврдете го вашиот избор.
 4. Рестартирајте го телефонот.
 5. Отворете „App Store“ или „Play Store“.
 6. Пребарајте Spotify и инсталирајте го.

За Windows, ќе треба да ја деинсталирате апликацијата од „Програми и функции“ што се наоѓаат во „Контролен панел“, а потоа да ја преземете од Spotify Windows.

Ако сте на Mac, пронајдете ја апликацијата во Launchpad или список со апликации и откако ќе го направите тоа, кликнете и задржете ја иконата на апликацијата.

Допрете ја малата икона x што се појавува на иконата на апликацијата Spotify за да ја избришете, а потоа повторно инсталирајте од продавницата за апликации.

Откако ќе заврши инсталацијата, стартувајте го Spotify и најавете се на вашата сметка.

Контактирајте ја поддршката

Ако ниту еден од методите за кои зборував не го реши проблемот со најавувањето, треба да ја контактирате поддршката на Spotify.

Можете да ги прочитате нивните упатства за помош , проверете ги нивните форуми во заедницата или разговарајте со претставник за поддршка на клиентите за да најдете решение за вашиот проблем.

Што е со Payments?

Ако се сомневате дека некој има пристапив до вашите сметки без дозвола, ви предлагам да ги отстраните или промените сите начини на плаќање што сте ги врзале за сметката за секој случај.

Исто така, постои можност да добиете картички за подарок Spotify и да продолжите да ги користите кога сте премиумвремето истекува ако не сакате да додадете картичка на вашата сметка на Spotify.

Ако изберете да креирате целосно нова сметка на Spotify со нова адреса на е-пошта, сè уште можете да ја донесете вашата библиотека, плејлисти и албуми од вашата постара сметка користејќи услуга за миграција како Soundiiz.

Можете да ја земете целата ваша библиотека и да ја префрлите на вашата нова сметка бесплатно со само неколку кликања.

Можете и да уживате во читањето

 • Зошто Spotify постојано паѓа на мојот iPhone? [Решено]
 • Spotify не се поврзува со Google Home? Направете го ова наместо тоа
 • Како да видите кому му се допадна вашата плејлиста на Spotify? Дали е можно?

Често поставувани прашања

Зошто не можам повторно да се најавам на мојата сметка на Spotify?

Можеби нема да можете да се најавите вашата сметка на Spotify поради проблеми со нивните сервери, апликација или лозинка.

Зошто бев заклучен од мојата сметка на Spotify?

Најчестата причина зошто Spotify може автоматски да ве одјави од вашата сметка е поврзана со вашата лозинка.

Ако ја промените вашата лозинка на еден уред, Spotify ќе ве одјави од сите други уреди на кои сте моментално најавени.

Може ли да преземам песни од Spotify?

Можете да преземате песни на Spotify, но вие Ќе ви треба премиум претплата за да го направите тоа.

Секоја плејлиста, албум или епизода на подкаст е достапна за преземање, но нема да можете да ги користите преземените датотеки на музика од трета странаиграч.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.