Црн екран на Xfinity ТВ со звук: како да се поправи за неколку секунди

 Црн екран на Xfinity ТВ со звук: како да се поправи за неколку секунди

Michael Perez

Пред околу два месеци, купив телевизор Xfinity. 2 недели подоцна, од ведро небо, мојот екран се затемнува за секунда.

Ова се случува во интервали од 5 секунди во следните 10 минути. Мислам дека не треба да објаснувам колку може да биде фрустрирачко такво прашање.

Подоцна истиот ден, проблемот се реши сам по себе. Мислев дека тоа е само привремена грешка.

И точно две недели подоцна, тоа се повтори! Привремена грешка или не, мораше да има решение за оваа закана.

Ако сте тука, можеби поминувате низ истото. Прочитајте за да дознаете како интернетот ми помогна да го поправам овој проблем и ќе го најдете решението и за вашиот проблем.

Ако екранот на вашиот Xfinity ТВ е црн со звук, проверете дали има проблем со вашите кабли и врски.

Ако не, проверете дали имате активна претплата, обидете се да ги промените поставките за заштеда на енергија и побарајте проблеми со HD содржина.

Проверете ги вашите кабли и Врски

Коаксијалните кабли се тие што ги носат сигналите Comcast во вашиот дом. Проверете дали влезните и излезните кабли се цврсто прицврстени и во десните отвори.

Имајте на ум дека овие кабли треба да се ракуваат со најголема грижа. Извртувањето и вртењето непотребно ќе резултира со оштетување што ќе влијае на преносот на сигналите и ќе го влоши квалитетот на AV на вашиот телевизор.

Во мојот случај, овиекаблите претрпеа сериозни оштетувања. Меѓутоа, откако ги заменив коаксијалните кабли, мојот Xfinity телевизор работеше добро.

Ако кутијата за кабел Xfinity не работи, ќе треба да ја решите одделно.

Проблеми со HD

Сега, ако се соочувате со ова привремено затемнување додека гледајќи HD канали, проблемот можеби е со вашиот HDMI кабел или приклучок.

Затоа прво, обидете се да ги промените отворите; на пример, ако користите HDMI слот 1, обидете се да се префрлите на отворот 2.

Или на друго место, обидете се да го префрлите на пониска резолуција во поставките. Еве како го правите тоа:

На далечинскиот управувач Xfinity, притиснете Излез три пати, а потоа 720. Ова ќе го доведе квалитетот на видеото на 720.

Ако сакате подоцна да промените на која било друга резолуција , еве што правите:

Притиснете Xfinity на далечинскиот управувач → Поставки → Поставки на уредот → Видео приказ

Ако ова не функционира, можеби ќе треба да го исклучите стариот HDMI кабел за нов.

Сепак, погрижете се да не го чувате оштетениот HDMI кабел предолго, бидејќи може да пречи на вашата интернет конекција и може да предизвика сериозни проблеми со вашиот телевизор.

Сепак , ако го поврзете HDMI-кабелот и има порака што ви сигнализира да ги решите проблемите на уредот, вашиот HDMI-порт може да биде минимално оштетен, со неколку проблеми кои обично лесно се поправаат.

Ако пораката гласи, ' FAILED' – многу е можно вашата HDMI порта да еоштетен.

Ако вашиот далечински управувач не реагира, ќе треба да го ресетирате далечинскиот управувач Xfinity.

Активна претплата

Сам по себе сет-топ кутија за кабелски приемник Comcast не е доволно за да уживате во вашите омилени серии и натпревари во кошарка.

Сепак, треба да имате активна претплата и на овие канали.

Исто така види: Ѕвончето на вратата трепка сино: како да се поправи за неколку минути

Ако не сте платиле за претплатата или е истечен, тоа може да биде и една од причините зошто не сте во можност да пристапите до вашите омилени канали и некои дополнителни функции.

Може да наидете на затемнет екран ако изберете канал или услуга што не сте платиле бидејќи тие сè уште ќе ви бидат видливи во водичот.

Поставки за заштеда на енергија

Ако сè уште се соочувате со овој проблем со празен екран, обидете се и оневозможете заштеда на енергија во вашите поставки.

Заштедата на енергија може да влијае на перформансите на уредот при што одредени задачи може да не работат правилно или одзема повеќе време за преземање ажурирања.

Еве ги чекорите што можете да ги следете за да го деактивирате овој режим:

Поставки → Поставки на уредот → Поставки за енергија → Штедачот на енергија започнува откако → Исклучете го ова.

Откако ќе го направите тоа, исклучете го полето Xfinity и потоа вклучете по една минута или така. Потврдете дека проблемот е решен.

Ќе треба да го спарите далечинскиот управувач Xfinity со телевизорот за да можете да го направите сето ова.

Ако се обидувавте да го отфрлите вашиот iPhone до XfinityCable Box користејќи го Apple TV Comcast Workaround, вашиот iPhone може да има ниска батерија.

Полнењето на вашиот iPhone треба да се грижи за ова.

Хардверски дефект

Ова може да изгледа како очигледна, но можно е вашиот хардвер да има дефект.

Спроведете рутински проверки на вашиот хардвер, телевизор и сет-топ бокс и проверете дали работите се во ред.

Потврдете дека вашиот сет-топ кутија добива навремени ажурирања од Comcast. Може да се обидете и да го ресетирате уредот.

Исклучете ја кутијата со кабел од изворот на енергија 30 секунди и повторно поврзете ја. Ова рестартирање ќе му овозможи автоматски да бара ажурирања.

Контактирајте ја грижата за клиентите

Ако ниту еден од овие методи не работи за вас, тогаш веројатно ќе треба да контактирате со грижата за клиентите.

Јасно наведете го вашиот случај и дека ви треба техничар испратен во вашиот дом за да го реши истото.

Проверете ја официјалната веб-страница на Xfinity за детали за контакт и работно време.

Завршни размислувања за тоа како да го поправите црниот екран на Xfinity ТВ со звук

Ако има порака за грешка што се појавува заедно со црниот екран, можеби се соочувате со грешката XRE-03121 Xfinity.

Ако има проблеми со звукот на Xfinity, обидете се да притиснете на Mute на далечинскиот управувач за да се обидете да добиете звук преку телевизорот.

Ако имате DVD или VCR дома, проверете дали е вклучено исклучен секогаш кога не се користи.

Второ, ако имате LCD телевизор и стеискусете го овој проблем со црниот екран, проверете дали вашето позадинско осветлување не изгорело. Ако има, заменете го веднаш.

Исто така види: Дали Insignia е добар бренд? Ние го направивме истражувањето за вас

Трето, додека се обидувате да ги решите сите проблеми поврзани со HDMI кабелот, следете ги овие чекори пред да донесете каква било одлука за тоа дали да го замените или не:

Кликнете на копчето Мени двапати. Потоа одете во Поставувањето аудио дадено во списоците на Менито. Одете до поставката за HDMI звук и вклучете го во случај да е исклучен.

Можете и да уживате во читањето:

  • Како да поврзете Xfinity кабелска кутија и интернет [2021]
  • Xfinity Remote Нема да ги менува каналите: како да се решат проблемите
  • Comcast Xfinity Wi-Fi не работи, но кабелот е: како да се решат проблемите
  • Можете ли да гледате Xfinity Comcast Stream на Apple TV?

Често поставувани прашања

Како да го рестартирам мојот Xfinity кутија?

За да го рестартирам вашиот Xfinity кутија од вашата сметка :

Најавете се на вашата сметка на Xfinity → Управувајте со ТВ → Решавање проблеми → Продолжи.

Во оваа фаза, ќе имате две опции – Освежување на системот или Рестартирајте го уредот. Изберете што ви треба и кликнете на Започнете со решавање проблеми.

Како да го поправам звукот на Xfinity?

Одете во главното мени → Постави → Поставување аудио → Поставете ја јачината на оптимално стерео → Да

Имајте предвид дека можеби ќе треба да го повторите овој процес неколку пати.

Што предизвикува темни сенки на ТВ екраните?

Може да се појават темни сенки на ТВ екраните акосигналот за емитување е нестабилен или има неисправна врска со жица.

Ова може да се забележи и ако одредена слика се прикажува долго време.

Како да добијам слика од ТВ да одговара на екран Xfinity?

Прво, притиснете Xfinity на далечинскиот управувач. Изберете Поставки, а потоа поставки на уредот. Во поставките на уредот, одете на екранот на видеото → резолуцијата на излезот на видеото → изберете ја саканата резолуција и соодносот на страниците → Во ред.

Michael Perez

Мајкл Перез е технолошки ентузијаст со вештина за сè паметен дом. Со диплома по компјутерски науки, тој пишува за технологија повеќе од една деценија и има особен интерес за автоматизација на паметни домови, виртуелни асистенти и IoT. Мајкл верува дека технологијата треба да ни го олесни животот и тој го троши своето време истражувајќи и тестирајќи ги најновите производи и технологии за паметни домови за да им помогне на своите читатели да останат во тек со постојано развивање на пејзажот на домашната автоматизација. Кога не пишува за технологија, можете да го најдете Мајкл како пешачи, готви или се занимава со неговиот најнов проект за паметен дом.